Tuesday, Oct 21st

Last update:11:42:30 AM GMT

You are here: Home

“No Visa for Youth on The Move Campaign” is going to be introduced in Spain!

E-mail Print PDF

“Vizeye Hayir Genclik Hamlesi” İspanya’da tanitiliyor!

 

AGH gönüllümüz Ece Türküm Ispanya, Valladolid’te gönüllü olarak Intras Foundation proje departmanında  calismaya basladi. Yaptığı görüşmeler ve kendi hazirladığı aktivite sunumdan sonra Intras’in hedef kitlesi olan öğrenme bozuklukları yasayan gencler ile  “Vizeye Hayir Genclik Hamlesi” ile ilgili aktivite planini uygulamasi kabul edildi.

 

Aktivite icerik olarak gönüllümüz tarafından yapilacak İspanyolca sunum (vize nedir, Türk genclerinin karsılastığı vize sorunları, vize probleminin genclerin Youht in Action programlarına katılımına etkisi, “Vizeye Hayir Genclik Hamlesi” tanitimi) ve ogrenme bozuklukluklari yasayan genclerle yapılacak  proje logosunun resim calısmas ile gorsellestirilmesi olarak  iki bölümden olusmaktadir. Aktiviteler esnasinda cekilcek videolar, resimler, hazirlanacak sanatsal logo projenin gorunurlugunu artirmada etkili olmasi hedeflenmektedir.

 

Gonullumuze tesekkurler!

 

http://vimeo.com/fundacionintras

 

 

 

“No Visa for Youth on The Move Campaign” is going to be introduced in Spain!

 

Our EVS volunteer Ece Turkum started to work as a volunteer at Intras Foundation in Valladolid, Spain. After her activity presentation and negotiations with Intras, it was decided for her to apply her activity plan related with “No Visa For Youth on The Move Campaign” with target group of Intras which composited by young people with learning difficulties.

 

The activity composed by two parts; first part is a presentation in Spanish by our volunteer

(What is visa; the visa problems faced Turkish youngsters; the effect of visa problem on participation of Turkish youngsters to Youth in Action Program, presentation of “No Visa for Youth on The Move Campaign”) and second part is painting logo of the project with youngsters with learning difficulties. During the activities shoots of videos, taken photos and prepared artistic logo of the project are targeted to be effective on raising the visibility of the project.

 

Thanks to our volunteer!

 

http://vimeo.com/fundacionintras

 

 

 

 

“No Visa para Juventud en Movimiento” esta en España ahora!

 

 Nuestro SVE voluntario Ece Turkum  empezó a trabajar como voluntaria en Fundación Intras en Valladolid, España. Después su actividad presentación y negociación con Intras, la fundación aceptó  aplicación  de su plan de actividades con el grupo objetivo de Intras, los jóvenes con dificultades aprendizaje.

Last Updated on Wednesday, 18 July 2012 06:27 Read more...

POSTER CONTEST FORM ENYC

E-mail Print PDF

Here are the new things for the SMILE poster contest:
* Deadline: Post pone the contest till the 16th of September 2012;
* Age: Open the age till 28 years old;
* Prize: offer a digital photo camera of value of 100 euros for the winner;

All changes are included at the contest website .:

http://eycn.org/smile-poster-contest 

About SMILE Project:

Last Updated on Monday, 16 July 2012 11:38 Read more...

AFTER NO-VISA FOR EUROPE CONFERENCE

E-mail Print PDF

AFTER  NO-VISA FOR EUROPE CONFERENCE

Three workshop  documents  which have been carried out in No visa for Europe conference are enclosed with..?

One of the outputs of the conference is ‘We form a No visa for Europe platform’.We continue to work on Google doc document  under  the five main title such as NGO,University,Private bussiness,Public institutes  and Young.

We have five dream!..

  1. To fly 2700 ‘no visa for Europe’ balloon in Brussels  with ‘no visa for Europe’ caravan. To campaign advocacy and lobbying in Holland and Germany together with no visa for Europe caravan
  2. To conduct  Visa free for Europe activities  in Airports  and Turkish airlines domestic-abroad magazines
  3. To form a no visa for Europe platform
  4. To launch a 1 million sign campaign for no visa for Europe
  5. To carry out no visa for Europe running in İstanbul Bosphorus bridge from Anatolian side to European side.

NO VISA CARAVAN  STARTED OUT ITS JOURNEY

Last Updated on Tuesday, 10 July 2012 07:07 Read more...

APPROVED EVS IN MARSEILLE

E-mail Print PDF

The name of the project is "Big bleu intitiative". The volonteers will participate in the IML's activities  www.imedlitto.com 
on the Mediterranean coastal zone, but also after couple of weeks they will be asked to take an initiative and to make their own project on the coastal zone. They will be accompanied by our team in oder to learn the baises of the  project cycle management.

Warmest conguratulations to Marina!...

ALF Youth Forum in İSTANBUL

E-mail Print PDF
The Advisory Council of the Anna Lindh Foundation and representatives from the Euro-Mediterranean Youth leaders from 35 countries have confirmed...

Vizesiz Avrupa Konferansının Ardından

E-mail Print PDF
Vizesiz Avrupa Konferansında gerçekleştirilen üç Çalıştay notları ektedir.
 
Konferansın çıktılarından birisi de Vizesiz Avrupa Platformu oluşturuyoruz. STK, Üniversite, Özel İşletme, Kamu Kurumları ve Genç olarak beş başlık altında çalışmalarımıza google doc belgesi üzerinden devam etmekteyiz.
 
Beş Hayalimiz var!...
1.Vizesiz Avrupa Karavanı ile Brüksel'de 2700 Vizesiz Avrupa Balonu uçurmak...Vizesiz Avrupa Karavanı ile Hollanda ve Almanya'da "Savunuculuk ve Lobicilik" yapmak

2. THY içi-dışı-dergisi ve havalaanlarında "Visa Free 4 Europe" etkinlikleri yapmak
3. Vizesiz Avrupa Platformunu oluşturmak
4. Vizesiz Avrupa için 1 Milyon İmza Kampanyası başlatmak
5. İstanbul Boğaziçi Köprüsünde Anadolu'dan Avrupa'ya Vizesiz Avrupa Koşusu gerçekleştirmek...
 
 

Vizesiz Avrupa için Avrupalılardan Destek Gençlik Karavanı Avrupa Yolunda

VİZESİZ AVRUPA KARAVANI YOLA ÇIKTI
Gençlik Karavanının vereceği mesajları Türkiye'nin her bir vatandaşı Türkiye'de ve Avrupa'daki muhatap olduğu her Avrupalıya sorarsa, biz bir kere bir bilinç oluşturmuş olacağız. Asıl lobicilik budur.
Egemen BAĞIŞ, AB Bakanı ve Başmüzakereci , 25.06.2012, Vizesiz Avrupa Konferansı, Ankara ABEGPM
Türk insanımızı tanıyan; Türklerin aslında ne kadar çalışkan olduğunu, ne kadar ahlaklı olduğunu,
ne kadar insan sevgisiyle dolu olduklarını görüyor.
O açıdan bu vizeler, bizim kendimizi onlara anlatabilmemiz açısından çok ciddi bir engeldir. 
Egemen BAĞIŞ, AB Bakanı ve Başmüzakereci , 25.06.2012, Vizesiz Avrupa Konferansı

VİZESİZ AVRUPA KONFERANSI ÇALIŞTAY RAPORLARI (25.06.2012)

Last Updated on Thursday, 19 July 2012 07:24 Read more...

YOUTH CARAVAN FOR A VISA FREE EUROPE

E-mail Print PDF

NO VISA FOR TURKISH CITIZENS

Categories: NEWS

Minister for EU Affairs and Chief Negotiator Egemen Bagis attended “No Visa for Europe Conference” held by the Center for European Union Education and  Youth Programmes (National Agency).

In his speech, Egemen Bagis stated that their expectation for the upcoming term was the preparation of an action plan for visa exemption and the content of this plan would meet the expectations in the process towards visa free travel to Europe.

Stating that EU’s visa regime had no economic, legal, social or political grounds, Bagis noted that Turkey’s economy continued to pursue a stable and high growth line despite the economic challenges in Eurozone and the fact that Turkish people visited Europe for economic, touristic or cultural purposes would contribute to reviving the EU’s economy during that period when Europe experienced a severe economic crisis.

Following their speeches, Minister Bagis and other officials saw the “Youth Caravan” off which started out its journey for a visa free Europe.

APPROVED - JOIN OUR JOURNEY

E-mail Print PDF

JOIN OUR JOURNEY project has been developed upon the experience of last 4 years  of EVS Hosting, Sending and Coordinating. We are solely aware of aims and objectvies of hosting EVS Volunteers witihin the frame of EVS Charter and learning objectives of the EVS Programme. This project is planned as a journey of Learning, to raise european cosciounsess amongst youngsters and getting the EVS volunteer involved in society by means of youth information activities and developing skills of project developments and social inclusion in mainly at the S&G Youth Info Office in Ankara and Youth Info Caravan Activities.

We shall host 2 volunteers per period of 2 months as short term EVS, starting from 1st of August 2012 in 5 different periods "Period1: August-September" ; Period2: October-November; Period3: December-January; Period4: February-March; Period 5: April-May; 2012. from different countries such as Greece, Bulgaria, Hungary, France, Germany, Ukraine, Moldova and Portugal

More details about EVS in S&G is available at:  http://ec.europa.eu/youth/evs/aod/hei_form_en.cfm?EID=76000383901

Last Updated on Wednesday, 04 July 2012 11:46 Read more...

VİZESİZ AVRUPA KONFERANSI - 25 Haziran 2012 - Ankara (Merkez Başkanlığı Hizmet Binası)

E-mail Print PDF

  AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, vizesiz Avrupa için başlanan süreçte bundan sonraki beklentilerinin vize muafiyeti için bir eylem planının ortaya çıkması ve bu planın içeriği ile ilgili beklentilerin karşılanması olduğunu söyleyerek,"Ferhat aşkı için dağları delmiş. Bizim aşkımız da evelallah bu vize duvarını rahatlıkla aşacaktır" dedi. Bağış, Türk Ulusal Ajansı'nda düzenlenen Vizesiz Avrupa Konferansı'na katılarak bir konuşma yaptı.

Türkiye'nin Avrupa Birliği entegrasyon sürecindeki en tarihi gelişmelerinden birinin geçen hafta AB Konseyi'nin Türkiye ile vize muafiyet görüşmelerini başlatmak üzere Komisyon'u yetkilendirmesiyle yaşandığını anımsatan Bağış, Türk vatandaşlarının Avrupa ülkelerine vizesiz seyahat edebilmeleri için bu gelişmenin çok önemli bir eşiğin aşılması anlamına geldiğini bildirdi. Bağış, bu adımın Türk vatandaşlarına 1980'lerden beri uygulanan haksız ve hukuksuz vizenin kaldırılması yolunda bugüne kadar gerçekleşen en önemli aşama olduğunu söyleyerek, Türkiye'nin de bunun karşılığında daha önce beyan ettiği üzere Geri Kabul Anlaşması'nı parafe ettiğini belirtti. Bağış, "Bundan sonraki süreçte bizim beklentimiz vize muafiyeti için bir eylem planının ortaya çıkması ve bu planın içeriği ile ilgili beklentilerimizin karşılanmasıdır" diyerek, Türkiye'nin beklentileri karşılandığı takdirde parafe edilen Geri Kabul Anlaşması'nın imzalanacağını, eylem planı uygulamaya geçtiğinde ise Türkiye olarak kendilerinin de bu anlaşmayı uygulamaya koyacağını kaydetti.

Bakan Bağış, tam anlamıyla vizesiz Avrupa'ya giden yolun zorlu bir süreç olduğunu söyleyerek, bunun için ortalama 3-4 yıllık bir süreye ihtiyaç olunduğunu kaydetti. "Türkiye, Avrupa içinde vizesiz seyahate giden yolculuğun süresini uzatmaya çalışanlara da vize vermeyecektir" diyen Bağış, çünkü Türk halkının artık vize kuyruklarında beklemeye tahammülü olmadığını, şimdiye kadar 73 ülke ile vizelerin kalktığını ve vize duvarlarını yıkmaya devam edeceklerini bildirdi. "Vizesiz Avrupa bize anamızın ak sütü gibi helaldir" diye konuşan Bağış, Türkiye'nin vizesiz seyahat hakkını eninde sonunda alacağını söyledi. Bu amacın kendileri için Ferhat'ın Şirin'e olan aşkı gibi olduğunu belirten Bağış, "Ferhat aşkı için dağları delmiş. Bizim aşkımız da evelallah bu vize duvarını rahatlıkla aşacaktır" dedi.
Türkiye'ye vize uygulamasının ne ekonomik, ne hukuki, ne toplumsal, ne de siyasi hiçbir temelinin, hiçbir gerekçesinin kalmadığını belirten Bağış, Avro bölgesinde yaşanan ekonomik sorunlar karşısında Türkiye ekonomisinin istikrarlı ve yüksek bir büyüme çizgisi izlemeye devam ettiğini, AB ekonomisinin derin bir kriz içinde bulunduğu bu dönemde Türk insanının ekonomik, turistik ve kültürel her türlü ziyaretinin, AB ekonomisinin canlanmasına katkı sağlayacağını kaydetti.

Bağış ve diğer yetkililer, konuşmaların ardından vizesiz Avrupa amacıyla yola çıkacak olan gençlik karavanını uğurladılar.

Kaynak: AA

Page 10 of 39