Saturday, Oct 25th

Last update:10:43:29 AM GMT

You are here: Home

AFTER NO-VISA FOR EUROPE CONFERENCE

E-mail Print PDF

AFTER  NO-VISA FOR EUROPE CONFERENCE

Three workshop  documents  which have been carried out in No visa for Europe conference are enclosed with..?

One of the outputs of the conference is ‘We form a No visa for Europe platform’.We continue to work on Google doc document  under  the five main title such as NGO,University,Private bussiness,Public institutes  and Young.

We have five dream!..

 1. To fly 2700 ‘no visa for Europe’ balloon in Brussels  with ‘no visa for Europe’ caravan. To campaign advocacy and lobbying in Holland and Germany together with no visa for Europe caravan
 2. To conduct  Visa free for Europe activities  in Airports  and Turkish airlines domestic-abroad magazines
 3. To form a no visa for Europe platform
 4. To launch a 1 million sign campaign for no visa for Europe
 5. To carry out no visa for Europe running in İstanbul Bosphorus bridge from Anatolian side to European side.

NO VISA CARAVAN  STARTED OUT ITS JOURNEY

Last Updated on Tuesday, 10 July 2012 07:07 Read more...

APPROVED EVS IN MARSEILLE

E-mail Print PDF

The name of the project is "Big bleu intitiative". The volonteers will participate in the IML's activities  www.imedlitto.com 
on the Mediterranean coastal zone, but also after couple of weeks they will be asked to take an initiative and to make their own project on the coastal zone. They will be accompanied by our team in oder to learn the baises of the  project cycle management.

Warmest conguratulations to Marina!...

ALF Youth Forum in İSTANBUL

E-mail Print PDF
The Advisory Council of the Anna Lindh Foundation and representatives from the Euro-Mediterranean Youth leaders from 35 countries have confirmed...

Vizesiz Avrupa Konferansının Ardından

E-mail Print PDF
Vizesiz Avrupa Konferansında gerçekleştirilen üç Çalıştay notları ektedir.
 
Konferansın çıktılarından birisi de Vizesiz Avrupa Platformu oluşturuyoruz. STK, Üniversite, Özel İşletme, Kamu Kurumları ve Genç olarak beş başlık altında çalışmalarımıza google doc belgesi üzerinden devam etmekteyiz.
 
Beş Hayalimiz var!...
1.Vizesiz Avrupa Karavanı ile Brüksel'de 2700 Vizesiz Avrupa Balonu uçurmak...Vizesiz Avrupa Karavanı ile Hollanda ve Almanya'da "Savunuculuk ve Lobicilik" yapmak

2. THY içi-dışı-dergisi ve havalaanlarında "Visa Free 4 Europe" etkinlikleri yapmak
3. Vizesiz Avrupa Platformunu oluşturmak
4. Vizesiz Avrupa için 1 Milyon İmza Kampanyası başlatmak
5. İstanbul Boğaziçi Köprüsünde Anadolu'dan Avrupa'ya Vizesiz Avrupa Koşusu gerçekleştirmek...
 
 

Vizesiz Avrupa için Avrupalılardan Destek Gençlik Karavanı Avrupa Yolunda

VİZESİZ AVRUPA KARAVANI YOLA ÇIKTI
Gençlik Karavanının vereceği mesajları Türkiye'nin her bir vatandaşı Türkiye'de ve Avrupa'daki muhatap olduğu her Avrupalıya sorarsa, biz bir kere bir bilinç oluşturmuş olacağız. Asıl lobicilik budur.
Egemen BAĞIŞ, AB Bakanı ve Başmüzakereci , 25.06.2012, Vizesiz Avrupa Konferansı, Ankara ABEGPM
Türk insanımızı tanıyan; Türklerin aslında ne kadar çalışkan olduğunu, ne kadar ahlaklı olduğunu,
ne kadar insan sevgisiyle dolu olduklarını görüyor.
O açıdan bu vizeler, bizim kendimizi onlara anlatabilmemiz açısından çok ciddi bir engeldir. 
Egemen BAĞIŞ, AB Bakanı ve Başmüzakereci , 25.06.2012, Vizesiz Avrupa Konferansı

VİZESİZ AVRUPA KONFERANSI ÇALIŞTAY RAPORLARI (25.06.2012)

Last Updated on Thursday, 19 July 2012 07:24 Read more...

YOUTH CARAVAN FOR A VISA FREE EUROPE

E-mail Print PDF

NO VISA FOR TURKISH CITIZENS

Categories: NEWS

Minister for EU Affairs and Chief Negotiator Egemen Bagis attended “No Visa for Europe Conference” held by the Center for European Union Education and  Youth Programmes (National Agency).

In his speech, Egemen Bagis stated that their expectation for the upcoming term was the preparation of an action plan for visa exemption and the content of this plan would meet the expectations in the process towards visa free travel to Europe.

Stating that EU’s visa regime had no economic, legal, social or political grounds, Bagis noted that Turkey’s economy continued to pursue a stable and high growth line despite the economic challenges in Eurozone and the fact that Turkish people visited Europe for economic, touristic or cultural purposes would contribute to reviving the EU’s economy during that period when Europe experienced a severe economic crisis.

Following their speeches, Minister Bagis and other officials saw the “Youth Caravan” off which started out its journey for a visa free Europe.

APPROVED - JOIN OUR JOURNEY

E-mail Print PDF

JOIN OUR JOURNEY project has been developed upon the experience of last 4 years  of EVS Hosting, Sending and Coordinating. We are solely aware of aims and objectvies of hosting EVS Volunteers witihin the frame of EVS Charter and learning objectives of the EVS Programme. This project is planned as a journey of Learning, to raise european cosciounsess amongst youngsters and getting the EVS volunteer involved in society by means of youth information activities and developing skills of project developments and social inclusion in mainly at the S&G Youth Info Office in Ankara and Youth Info Caravan Activities.

We shall host 2 volunteers per period of 2 months as short term EVS, starting from 1st of August 2012 in 5 different periods "Period1: August-September" ; Period2: October-November; Period3: December-January; Period4: February-March; Period 5: April-May; 2012. from different countries such as Greece, Bulgaria, Hungary, France, Germany, Ukraine, Moldova and Portugal

More details about EVS in S&G is available at:  http://ec.europa.eu/youth/evs/aod/hei_form_en.cfm?EID=76000383901

Last Updated on Wednesday, 04 July 2012 11:46 Read more...

VİZESİZ AVRUPA KONFERANSI - 25 Haziran 2012 - Ankara (Merkez Başkanlığı Hizmet Binası)

E-mail Print PDF

  AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, vizesiz Avrupa için başlanan süreçte bundan sonraki beklentilerinin vize muafiyeti için bir eylem planının ortaya çıkması ve bu planın içeriği ile ilgili beklentilerin karşılanması olduğunu söyleyerek,"Ferhat aşkı için dağları delmiş. Bizim aşkımız da evelallah bu vize duvarını rahatlıkla aşacaktır" dedi. Bağış, Türk Ulusal Ajansı'nda düzenlenen Vizesiz Avrupa Konferansı'na katılarak bir konuşma yaptı.

Türkiye'nin Avrupa Birliği entegrasyon sürecindeki en tarihi gelişmelerinden birinin geçen hafta AB Konseyi'nin Türkiye ile vize muafiyet görüşmelerini başlatmak üzere Komisyon'u yetkilendirmesiyle yaşandığını anımsatan Bağış, Türk vatandaşlarının Avrupa ülkelerine vizesiz seyahat edebilmeleri için bu gelişmenin çok önemli bir eşiğin aşılması anlamına geldiğini bildirdi. Bağış, bu adımın Türk vatandaşlarına 1980'lerden beri uygulanan haksız ve hukuksuz vizenin kaldırılması yolunda bugüne kadar gerçekleşen en önemli aşama olduğunu söyleyerek, Türkiye'nin de bunun karşılığında daha önce beyan ettiği üzere Geri Kabul Anlaşması'nı parafe ettiğini belirtti. Bağış, "Bundan sonraki süreçte bizim beklentimiz vize muafiyeti için bir eylem planının ortaya çıkması ve bu planın içeriği ile ilgili beklentilerimizin karşılanmasıdır" diyerek, Türkiye'nin beklentileri karşılandığı takdirde parafe edilen Geri Kabul Anlaşması'nın imzalanacağını, eylem planı uygulamaya geçtiğinde ise Türkiye olarak kendilerinin de bu anlaşmayı uygulamaya koyacağını kaydetti.

Bakan Bağış, tam anlamıyla vizesiz Avrupa'ya giden yolun zorlu bir süreç olduğunu söyleyerek, bunun için ortalama 3-4 yıllık bir süreye ihtiyaç olunduğunu kaydetti. "Türkiye, Avrupa içinde vizesiz seyahate giden yolculuğun süresini uzatmaya çalışanlara da vize vermeyecektir" diyen Bağış, çünkü Türk halkının artık vize kuyruklarında beklemeye tahammülü olmadığını, şimdiye kadar 73 ülke ile vizelerin kalktığını ve vize duvarlarını yıkmaya devam edeceklerini bildirdi. "Vizesiz Avrupa bize anamızın ak sütü gibi helaldir" diye konuşan Bağış, Türkiye'nin vizesiz seyahat hakkını eninde sonunda alacağını söyledi. Bu amacın kendileri için Ferhat'ın Şirin'e olan aşkı gibi olduğunu belirten Bağış, "Ferhat aşkı için dağları delmiş. Bizim aşkımız da evelallah bu vize duvarını rahatlıkla aşacaktır" dedi.
Türkiye'ye vize uygulamasının ne ekonomik, ne hukuki, ne toplumsal, ne de siyasi hiçbir temelinin, hiçbir gerekçesinin kalmadığını belirten Bağış, Avro bölgesinde yaşanan ekonomik sorunlar karşısında Türkiye ekonomisinin istikrarlı ve yüksek bir büyüme çizgisi izlemeye devam ettiğini, AB ekonomisinin derin bir kriz içinde bulunduğu bu dönemde Türk insanının ekonomik, turistik ve kültürel her türlü ziyaretinin, AB ekonomisinin canlanmasına katkı sağlayacağını kaydetti.

Bağış ve diğer yetkililer, konuşmaların ardından vizesiz Avrupa amacıyla yola çıkacak olan gençlik karavanını uğurladılar.

Kaynak: AA

VİZESİZ AVRUPA KONFERANSI

E-mail Print PDF

 

VİZESİZ AVRUPA KONFERANSI

BASIN BÜLTENİ

S&G Vizesiz Karavan / Vizesiz Avrupa İçin Gençlik Hamlesi projesi Türk vatandaşlarının yaşadığı olumsuz vize tecrübelerinin kamuoyunda duyurulması ve bu konuda çözüme gidilmesi için gönüllü çalışmalarına kesintisiz olarak devam etmektedir. Vatandaşların Avrupa Birliği ülkelerine seyahatleri öncesinde vize konusunda yaşadığı sorunlar görünüyor, yaşanıyor ve ülke vatandaşlarının aleyhine bir durum olduğu biliniyor. Bu sorunun çözümüne katkıda bulunmak için çalışmalar yürütülmektedir.

Bununla birlikte çözüm için sorunun sadece Türkiye tarafından duyulması da yeterli değildir. Bu nedenle vize sorununu ilgili kesimlere duyurmak ve çözüme katkıda bulunmak için faaliyetler gerçekleştirilmektedir. Türk gençlerinin yaşadığı vize sorunu ülkemize Avrupa Gönüllü Hizmeti, çeşitli eğitim ve Erasmus değişim programı kapsamında Türkiye’ye gelen Avrupalı gençler ve öğrenciler ile paylaşarak onların desteği alınmaktadır. Böylelikle bugünün Avrupalı gençlerinin ilerde karar verici mekanizmalarda yer alacağı bilinciyle, Avrupa Birliği ülkelerinde Türkiye lehine kamuoyu oluşmasına katkıda bulunulmaktadır.

Bu proje kapsamında kültürler arası diyaloğa ve Türkiye tanıtımına katkıda bulunmak, Avrupa Birliği’nin kuruluş prensiplerini müzakere ederek onu bir adım daha ileri taşımak, gençleri, projeye dahil ederek gençlerin Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerine aktif katılımlarını desteklemek amacıyla etkinlikler düzenlenmektedir.

Vizesiz Avrupa Konferansının, yeni hamleler için kıvılcım yaratacak önemli bir hamle olacağı düşünülmektedir. Konferans sonrasında; Vizesiz Avrupa Platformu/Kurulu’nun oluşturulması, Türk Hava Yolları uçaklarının gövdesinde, ekranlar ve dergilerde “No Visa for Europe/Vizesiz Avrupa Balonu” yayınlatmak, Boğaziçi Köprüsü üzerinde Anadolu’dan Avrupa’ya “Vizesiz Avrupa Koşusu” gerçekleştirmek gibi öngörülen bazı hedefler bulunmaktadır.

Bunların yanı sıra Vizesiz Avrupa için 1 Milyon İmza Kampanyası başlatılacak, Brüksel’de Sayın Bakan Egemen Bağış’la birlikte tensip buyururlarsa 2700 No-Visa for Europe/Vizesiz Avrupa Balonu uçurulacaktır. S&G Gençlik Karavanı/Vizesiz Karavan ile Hollanda ve Almanya’da Savunuculuk ve Lobicilik Faaliyetleri düzenlenecektir.

Vizesiz Avrupa Konferansı, Avrupa Birliği Bakanlığı, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Ulusal Ajans) ve Sistem ve Jenerasyon Derneği işbirliğiyle yapılmaktadır.

 

 

VİZESİZ AVRUPA KONFERANSI - TASLAK PROGRAM

09.15 - Katılımcı Kaydı

10.00 - Konferans Açılış Konuşmaları

             Musa CEYLAN (Merkez Başkanı)

             Gürkan AKÇAER-Özgür YaşarAKYAR(Proje grubunun interaktif proje sunumu)

           TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı Prof.Dr.Mehmet TEKELİOĞLU

            Egemen BAĞIŞ(Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci)(tensip buyururlarsa)

10.40 – Vizesiz Avrupa Karavanı’nın “Vizesiz Avrupa” uçan balonları eşliğinde sembolik olarak uğurlanması.

Dış mekanda (bina ön bahçesi) tensip buyururlarsa Sn. Bakanımız Egemen Bağış’ın kürsüden yapacağı konuşmanın akabinde düğmeye basmasıyla karavanın önündeki sembolik bariyer kalkacak, “Vizesiz Avrupa” balonları uçacak ve konfetiler eşliğinde “Vizesiz Avrupa Karavanı” hareket edecektir. “Vizesiz Avrupa Karavanı” nihai hedef noktası Brüksel’de bulunan Komisyon binaları bölgesi (Berlaymont binası önü) olmak üzere ülkemiz içinde ve çeşitli Avrupa ülkelerinde (Hollanda, Almanya ve Belçika) savunuculuk yapmak üzere çıkacağı uzun yolculuğa uğurlanacaktır.    

11.10 – Kahve arası

11.40 – Vizesiz Avrupa Paneli

     Panelistler:

 • Moderatör: Ege ERKOÇAK (T.C. AB Bakanlığı, Siyasi İşler Başkanı)
 • Doç.Dr. Sanem BAYKAL (T.C. AB Bakanlığı, Avrupa Birliği Hukuku Başkan V.)
 • Doç.Dr. M. Murat ERDOĞAN (Hacettepe Üniversitesi)

               13.00 – Öğle Yemeği

14.30     – Vizesiz Avrupa Çalıştayları

 1. Çalıştay Salonu: STK ve “Vize Sorunu”  

Moderatör: Gürkan AKÇAER

Raportör: Özgür Yaşar AKYAR

 1. Çalıştay Salonu: Üniversite ve “Vize Sorunu”

Moderatör: Bugay TURHAN

Raportör: Burcu NALÇINKAYA

 1. Çalıştay Salonu: Özel işletme ve “Vize Sorunu”

Moderatör: Derya BÜYÜKTANIR

Raportör: Recep ŞEF

   16.00 – Ana salonda sonuçların paylaşılması

Last Updated on Sunday, 24 June 2012 09:41 Read more...

SMILE Project Approved

E-mail Print PDF

smileprojectThe Category B project "SMILE" was approved by the European Youth Foundation!

Please find here a short presentation of the project: http://www.eycn.org/smileproject

The participating organisations are: AYWA (Armenia), Major (Bulgaria), Youth Centre Filoxenia (Greece), Euronet (Italy), CEZAM (Slovenia), S&G (Turkey).

S.M.I.L.E. project

 

SMILE (Society with Multicultural Interactions and Learning of Each others) is a project of ENYC network with aim to show positive aspects or multicultural societies and fight against xenophobic behavior.

Last Updated on Thursday, 29 March 2012 06:32

Page 10 of 39