Saturday, Apr 19th

Last update:08:22:29 AM GMT

You are here: Home

VİZESİZ AVRUPA KONFERANSI - 25 Haziran 2012 - Ankara (Merkez Başkanlığı Hizmet Binası)

E-mail Print PDF

  AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, vizesiz Avrupa için başlanan süreçte bundan sonraki beklentilerinin vize muafiyeti için bir eylem planının ortaya çıkması ve bu planın içeriği ile ilgili beklentilerin karşılanması olduğunu söyleyerek,"Ferhat aşkı için dağları delmiş. Bizim aşkımız da evelallah bu vize duvarını rahatlıkla aşacaktır" dedi. Bağış, Türk Ulusal Ajansı'nda düzenlenen Vizesiz Avrupa Konferansı'na katılarak bir konuşma yaptı.

Türkiye'nin Avrupa Birliği entegrasyon sürecindeki en tarihi gelişmelerinden birinin geçen hafta AB Konseyi'nin Türkiye ile vize muafiyet görüşmelerini başlatmak üzere Komisyon'u yetkilendirmesiyle yaşandığını anımsatan Bağış, Türk vatandaşlarının Avrupa ülkelerine vizesiz seyahat edebilmeleri için bu gelişmenin çok önemli bir eşiğin aşılması anlamına geldiğini bildirdi. Bağış, bu adımın Türk vatandaşlarına 1980'lerden beri uygulanan haksız ve hukuksuz vizenin kaldırılması yolunda bugüne kadar gerçekleşen en önemli aşama olduğunu söyleyerek, Türkiye'nin de bunun karşılığında daha önce beyan ettiği üzere Geri Kabul Anlaşması'nı parafe ettiğini belirtti. Bağış, "Bundan sonraki süreçte bizim beklentimiz vize muafiyeti için bir eylem planının ortaya çıkması ve bu planın içeriği ile ilgili beklentilerimizin karşılanmasıdır" diyerek, Türkiye'nin beklentileri karşılandığı takdirde parafe edilen Geri Kabul Anlaşması'nın imzalanacağını, eylem planı uygulamaya geçtiğinde ise Türkiye olarak kendilerinin de bu anlaşmayı uygulamaya koyacağını kaydetti.

Bakan Bağış, tam anlamıyla vizesiz Avrupa'ya giden yolun zorlu bir süreç olduğunu söyleyerek, bunun için ortalama 3-4 yıllık bir süreye ihtiyaç olunduğunu kaydetti. "Türkiye, Avrupa içinde vizesiz seyahate giden yolculuğun süresini uzatmaya çalışanlara da vize vermeyecektir" diyen Bağış, çünkü Türk halkının artık vize kuyruklarında beklemeye tahammülü olmadığını, şimdiye kadar 73 ülke ile vizelerin kalktığını ve vize duvarlarını yıkmaya devam edeceklerini bildirdi. "Vizesiz Avrupa bize anamızın ak sütü gibi helaldir" diye konuşan Bağış, Türkiye'nin vizesiz seyahat hakkını eninde sonunda alacağını söyledi. Bu amacın kendileri için Ferhat'ın Şirin'e olan aşkı gibi olduğunu belirten Bağış, "Ferhat aşkı için dağları delmiş. Bizim aşkımız da evelallah bu vize duvarını rahatlıkla aşacaktır" dedi.
Türkiye'ye vize uygulamasının ne ekonomik, ne hukuki, ne toplumsal, ne de siyasi hiçbir temelinin, hiçbir gerekçesinin kalmadığını belirten Bağış, Avro bölgesinde yaşanan ekonomik sorunlar karşısında Türkiye ekonomisinin istikrarlı ve yüksek bir büyüme çizgisi izlemeye devam ettiğini, AB ekonomisinin derin bir kriz içinde bulunduğu bu dönemde Türk insanının ekonomik, turistik ve kültürel her türlü ziyaretinin, AB ekonomisinin canlanmasına katkı sağlayacağını kaydetti.

Bağış ve diğer yetkililer, konuşmaların ardından vizesiz Avrupa amacıyla yola çıkacak olan gençlik karavanını uğurladılar.

Kaynak: AA

VİZESİZ AVRUPA KONFERANSI

E-mail Print PDF

 

VİZESİZ AVRUPA KONFERANSI

BASIN BÜLTENİ

S&G Vizesiz Karavan / Vizesiz Avrupa İçin Gençlik Hamlesi projesi Türk vatandaşlarının yaşadığı olumsuz vize tecrübelerinin kamuoyunda duyurulması ve bu konuda çözüme gidilmesi için gönüllü çalışmalarına kesintisiz olarak devam etmektedir. Vatandaşların Avrupa Birliği ülkelerine seyahatleri öncesinde vize konusunda yaşadığı sorunlar görünüyor, yaşanıyor ve ülke vatandaşlarının aleyhine bir durum olduğu biliniyor. Bu sorunun çözümüne katkıda bulunmak için çalışmalar yürütülmektedir.

Bununla birlikte çözüm için sorunun sadece Türkiye tarafından duyulması da yeterli değildir. Bu nedenle vize sorununu ilgili kesimlere duyurmak ve çözüme katkıda bulunmak için faaliyetler gerçekleştirilmektedir. Türk gençlerinin yaşadığı vize sorunu ülkemize Avrupa Gönüllü Hizmeti, çeşitli eğitim ve Erasmus değişim programı kapsamında Türkiye’ye gelen Avrupalı gençler ve öğrenciler ile paylaşarak onların desteği alınmaktadır. Böylelikle bugünün Avrupalı gençlerinin ilerde karar verici mekanizmalarda yer alacağı bilinciyle, Avrupa Birliği ülkelerinde Türkiye lehine kamuoyu oluşmasına katkıda bulunulmaktadır.

Bu proje kapsamında kültürler arası diyaloğa ve Türkiye tanıtımına katkıda bulunmak, Avrupa Birliği’nin kuruluş prensiplerini müzakere ederek onu bir adım daha ileri taşımak, gençleri, projeye dahil ederek gençlerin Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerine aktif katılımlarını desteklemek amacıyla etkinlikler düzenlenmektedir.

Vizesiz Avrupa Konferansının, yeni hamleler için kıvılcım yaratacak önemli bir hamle olacağı düşünülmektedir. Konferans sonrasında; Vizesiz Avrupa Platformu/Kurulu’nun oluşturulması, Türk Hava Yolları uçaklarının gövdesinde, ekranlar ve dergilerde “No Visa for Europe/Vizesiz Avrupa Balonu” yayınlatmak, Boğaziçi Köprüsü üzerinde Anadolu’dan Avrupa’ya “Vizesiz Avrupa Koşusu” gerçekleştirmek gibi öngörülen bazı hedefler bulunmaktadır.

Bunların yanı sıra Vizesiz Avrupa için 1 Milyon İmza Kampanyası başlatılacak, Brüksel’de Sayın Bakan Egemen Bağış’la birlikte tensip buyururlarsa 2700 No-Visa for Europe/Vizesiz Avrupa Balonu uçurulacaktır. S&G Gençlik Karavanı/Vizesiz Karavan ile Hollanda ve Almanya’da Savunuculuk ve Lobicilik Faaliyetleri düzenlenecektir.

Vizesiz Avrupa Konferansı, Avrupa Birliği Bakanlığı, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Ulusal Ajans) ve Sistem ve Jenerasyon Derneği işbirliğiyle yapılmaktadır.

 

 

VİZESİZ AVRUPA KONFERANSI - TASLAK PROGRAM

09.15 - Katılımcı Kaydı

10.00 - Konferans Açılış Konuşmaları

             Musa CEYLAN (Merkez Başkanı)

             Gürkan AKÇAER-Özgür YaşarAKYAR(Proje grubunun interaktif proje sunumu)

           TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı Prof.Dr.Mehmet TEKELİOĞLU

            Egemen BAĞIŞ(Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci)(tensip buyururlarsa)

10.40 – Vizesiz Avrupa Karavanı’nın “Vizesiz Avrupa” uçan balonları eşliğinde sembolik olarak uğurlanması.

Dış mekanda (bina ön bahçesi) tensip buyururlarsa Sn. Bakanımız Egemen Bağış’ın kürsüden yapacağı konuşmanın akabinde düğmeye basmasıyla karavanın önündeki sembolik bariyer kalkacak, “Vizesiz Avrupa” balonları uçacak ve konfetiler eşliğinde “Vizesiz Avrupa Karavanı” hareket edecektir. “Vizesiz Avrupa Karavanı” nihai hedef noktası Brüksel’de bulunan Komisyon binaları bölgesi (Berlaymont binası önü) olmak üzere ülkemiz içinde ve çeşitli Avrupa ülkelerinde (Hollanda, Almanya ve Belçika) savunuculuk yapmak üzere çıkacağı uzun yolculuğa uğurlanacaktır.    

11.10 – Kahve arası

11.40 – Vizesiz Avrupa Paneli

     Panelistler:

  • Moderatör: Ege ERKOÇAK (T.C. AB Bakanlığı, Siyasi İşler Başkanı)
  • Doç.Dr. Sanem BAYKAL (T.C. AB Bakanlığı, Avrupa Birliği Hukuku Başkan V.)
  • Doç.Dr. M. Murat ERDOĞAN (Hacettepe Üniversitesi)

               13.00 – Öğle Yemeği

14.30     – Vizesiz Avrupa Çalıştayları

  1. Çalıştay Salonu: STK ve “Vize Sorunu”  

Moderatör: Gürkan AKÇAER

Raportör: Özgür Yaşar AKYAR

  1. Çalıştay Salonu: Üniversite ve “Vize Sorunu”

Moderatör: Bugay TURHAN

Raportör: Burcu NALÇINKAYA

  1. Çalıştay Salonu: Özel işletme ve “Vize Sorunu”

Moderatör: Derya BÜYÜKTANIR

Raportör: Recep ŞEF

   16.00 – Ana salonda sonuçların paylaşılması

Last Updated on Sunday, 24 June 2012 09:41 Read more...

SMILE Project Approved

E-mail Print PDF

smileprojectThe Category B project "SMILE" was approved by the European Youth Foundation!

Please find here a short presentation of the project: http://www.eycn.org/smileproject

The participating organisations are: AYWA (Armenia), Major (Bulgaria), Youth Centre Filoxenia (Greece), Euronet (Italy), CEZAM (Slovenia), S&G (Turkey).

S.M.I.L.E. project

 

SMILE (Society with Multicultural Interactions and Learning of Each others) is a project of ENYC network with aim to show positive aspects or multicultural societies and fight against xenophobic behavior.

Last Updated on Thursday, 29 March 2012 06:32

Consultation on the future rules on the entry and residence of non-EU national researchers, students, school pupils, unremunerated trainees and volunteers in the EU

E-mail Print PDF

http://ec.europa.eu/yourvoice/ipm/forms/dispatch?form=Immigration2012 

The presence of non-EU students and researchers in the EU is enriching both for receiving societies and migrants themselves. It promotes familiarity among cultures and contributes to acquiring and exchanging new values, attitudes and aspirations.

In a global economy the EU competes for talent with other countries and regions. Students' and researchers' mobility promotes the flow of knowledge and ideas and benefits global economic development. The brightest minds from both outside and within the EU must be enabled to closely work together to address the challenges facing our societies. EU Member States have put increased emphasis on the internationalisation of their national research and education systems striving for ever higher levels of excellence.

The EU recognises the mutual benefits and importance of increased mobility of talent. Through various initiatives, the EU has shown its commitment to facilitating access of students and researches. For instance, the EU has set up special programmes which stimulate mobility of non-EU students and researchers from outside the EU, like the Erasmus Mundus or Marie Curie programmes. Thousands of non-EU nationals come to the EU every year, often benefiting from scholarships. EU support for mobility, scholarships and for promoting the EU as an attractive venue for education and research, will continue in future programmes.

Furthermore, non-EU nationals studying fulltime in Europe might wish to participate in EU internal mobility programmes, such as the Erasmus programme (spending between 3 and 12 months at a higher education institution in another participating country). Since the Marie Curie actions abolished nationality as an eligibility criterion, there has been a marked increase in non-EU nationals seeking research mobility within the EU.

Migration policy, including procedures on visas and residence permits, plays an important role in enabling the access of non-EU students and researchers into the EU. Migration policy is also crucial to define the rights of non-EU nationals and ensure their fair treatment once they reside in the EU. With these goals in mind, the EU has been developing a common migration policy. Currently, there are specific legal rules at EU level[1] on how students and researchers from outside the EU can come to the EU and move between its Member States, if the relevant period of study or research exceeds three months. To some extent these rules cover also school pupils, volunteers and unremunerated trainees.

The Commission is looking at whether these rules need to be improved and if so, in what way. This exercise started in 2011 with an assessment of how these rules are implemented (Directive 2004/114/EC; Directive 2005/71/EC) and how they fulfil their potential.

Questions regarding visa, EU mobility rules, or labour market access are areas in which the EU could possibly initiate further improvements for students, researchers and potentially other groups. Respondents are invited to point to areas in which in their view there is a particular EU added value that could be created or improved.

Any future proposal should also be seen in the wider context of the EU's external migration policy and its dialogue and cooperation with third countries in this area, as defined by the EU Global Approach to Migration and Mobility (GAMM). One particular issue in this context is the need for the EU to reconcile its interests and objectives in promoting inward researchers' and students mobility with its confirmed commitment to assist affected developing countries addressing brain drain challenges in critical sectors.

In order to support this reflection, your views, experience and concerns are vital. We would like to know about any obstacles faced by non-EU nationals concerned when trying to access the EU. You are kindly invited to propose ideas about how to remove these obstacles and further develop the EU as a place to study, carry out research, volunteer, and participate in school pupil exchanges or unpaid training

Last Updated on Saturday, 16 June 2012 11:04 Read more...

the fifth edition of the international short story contest “A Sea of Words”

E-mail Print PDF

The Anna Lindh Foundation and the European Institute of the Mediterranean are launching the fifth edition of the international short story contest “A Sea of Words” aimed at young people from the 42 countries of the Euro-Mediterranean space. 

The theme for the 2012 edition is: "Youth Future and the Dialogue Between Generations"

The contest is aimed at the production of short stories focusing on the issues of children, parents and grandparents facing the future, with the objective of showing the different sensitivities and realities in the Euro-Mediterranean region, from the point of view of the youths who live there.

to read more:

http://www.euromedalex.org/news/launch-5th-edition-sea-words-short-story-contest

EUROPE DAY IN ANKARA

E-mail Print PDF

Vizesiz_Avrupa

VİZESİZ AVRUPA İÇİN GENÇLİK HAMLELERİ DEVAM EDİYOR!...

http://www.no-visa.com/?q=tr/vizesiz-avrupa-gunu-senligi

Hamle 1: Vizesiz Avrupa yazan balonlar Sayın Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Bakan Egemen Bağış ve Sayın Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tarafından uçuruldu.

Move 1: Europe without Visa written balloons flown by Minister of Foreign Affairs of Turkey, Mr. Ahmet Davutoğlu and Minister for EU Affairs and Chief Negotiator, Mr. Egemen Bağış.

Hamle 2: İlk defa bir Fransız Schengen Vizesini Türkiye’den aldı. Sayın Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu'nun Başkanı Sayın Büyükelçi Jean-Maurice Ripert’e plaket şeklinde Schengen Vizesini takdim etti.

Move 2: A French Citizen took Schengen Visa for the first time from Türkiye. Minister for EU Affairs and Chief Negotiator, Mr. Egemen Bağış presented a Schengen Visa in the form of a plaque to the Head of the European Union Delegation to Turkey, Mr. Ambassador Jean-Maurice Ripert.

Hamle 3: Vizesiz Avrupa için Gençlik Hamlesi gönüllüleri AB ülkelerinin elçiliklerini gezerek vize konusunda gençler olarak yaşadıkları sorunları anlattılar ve Sayın Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Bakan Egemen Bağış’ın sözü "Vizenin Kolaylaştırılmasını Değil, Vizenin Kaldırılmasını İstiyoruz." yazılı kitap ayraçlarını paylaştılar.

Move 3: Volunteer for No-Visa for Youth on the Move shared their Visa problems with the representatives of the embassies of EU countries and handed bookmarks “We don’t want visa facilitation, we want visa exemption!...” told by Minister for EU Affairs and Chief Negotiator, Mr. Egemen Bağış written on.

Hamle 4: Sayın Bakan Egemen Bağış’ın, Vizesiz Avrupa çağrısı projenin yabancı gönüllüleri tarafından kendi dillerine çevirilerek 10 dilde “Vizesiz Karavan” önünde sergilendi.

 Move 4: Call for Europe without visa, done by Minister for EU Affairs and Chief Negotiator, Mr. Egemen Bağış exhibited in the front of “Youth Caravan for Europe without Visa, translated into 10 different languages,

Hamle 5: Farklı ülkelerden Vizesiz Avrupa için Gençlik Hamlesine desteklerini gönderen Avrupalı gençlerin videoları Vizesiz Karavan önünde büyük LCD ekranda izlenime sunuldu.

 Move 5: Videos supporting Europe without Visa sent by young Europeans has been displayed on the LCD screen in front of the Youth caravan for Europe without Visa”.

Last Updated on Friday, 11 May 2012 11:55 Read more...

Turkey Calls on the EU Member States and European Commission to Take Action for Visa Free Travel of

E-mail Print PDF

Turkey Calls on the EU Member States and European Commission to Take Action for Visa Free Travel of Turkish Citizens

The current Schengen visa regime against Turkish citizens constitutes an obstacle to the strengthening of relations between Turkish people and peoples of the EU as it prevents people-to-people contact, which is indispensable for the EU accession process. The visa requirement is an obstacle for Turkish NGOs, universities and the youth in benefiting from the EU funds and projects. Lengthy and cumbersome visa procedures impair fair competition, which Turkish businessmen should enjoy within the context of the Customs Union.

Within the last decade Turkey has achieved remarkable economic growth indicating that the current visa regime of the EU has become redundant. It is apparent that EU countries, which are going through an economic crisis would benefit from the commercial, cultural, educational, touristic etc. visits of Turkish citizens, which would be enabled by the lifting of the visa requirement.
Turkey, as a negotiating country for EU membership, has a long standing relationship with the Union as an associate country. Turkey enjoys several legal rights deriving from the association status.

Additional Protocol of the Ankara Agreement, which entered into force in 1973, stipulates the prohibition of introducing new restrictions with regard to right of establishment and freedom to provide services to the parties in its Article 41/1. The “standstill clause” prohibits the visa requirement for Turkish citizens for a number of EU Member States that did not require such a visa at the time of entry into force of the Additional Protocol with regard to that Member State. This interpretation was made by the European Court of Justice on the 19th of February 2009 in the famous Soysal judgment.

Recently, some Member State courts have started giving judgments recognizing the right of visa free travel for Turkish nationals on the basis of the case law of the European Court of Justice. Notably the German national courts, such as the Hannover and Munich courts, have established that Turkish nationals have the right of visa free travel to Germany whether they are providers or recipients of services. Consequently, according to the German courts, Turkish nationals who are tourists should be able to enter Germany without a visa requirement.

Similarly, the Haarlem Court of the Netherlands has ruled on the 14th of February 2011, that Turkish service providers and entrepreneurs have the right of visa free travel to the Netherlands. This ruling was appealed before the highest administrative court of the Netherlands, Raad van State, which has ruled on the 14th of March 2012 that the Haarlem Court’s interpretation was in accordance with the law. According to the Raad van State, the Netherlands did not impose a visa requirement on Turkish nationals on 1 January, 1973 for a stay not exceeding 3 months and such visa requirement was only introduced in the Aliens Act implementation guidelines in 1982.

The Dutch high court also underlined that the general prohibition of discrimination on the basis of nationality as laid down in Article 9 of the Ankara Agreement must be read in conjunction with the standstill clause in Article 41/1 of the Additional Protocol. Therefore, the different treatment of Turkish nationals and citizens of the Union cannot be justified on the grounds that Turkish nationals do not enjoy full free movement rights on an equal basis with the EU citizens. Consequently, according to the Dutch high court, the visa requirement imposed on Turkish entrepreneurs must be considered to be in conflict with the prohibition of discrimination as laid down in Article 9 of Ankara Agreement.

We call on the EU Member States to comply unequivocally and without delay with the judgments of the European Court of Justice and their national courts in accordance with the principle of the rule of law. It is reassuring to see that the European courts are upholding the principle of rule of law and the principle ofpacta sunt servanda. The EU Governments should follow suit and make the necessary arrangements to comply with those court judgments.

We call on the European Commission, as the guardian of the treaties, to undertake action in order to clarify the legal regime in each Member State regarding their domestic rules and international obligations at the time of the entry into force of the Additional Protocol on its own initiative,

Read more...

WE DON’T WANT VISA FACILITATION, WE WANT VISA EXEMPTION

E-mail Print PDF

Making evaluations about the decision taken by the European Commission on defining the framework of the visa facilitation for Turkish citizens before the meeting on 26 April 2012, Minister for EU Affairs and Chief Negotiator Egemen Bagis said “It is the natural right of Turkish citizens to travel visa-free to European countries.”

In the statement he made to the members of the press in Istanbul, Minister Bagis said that they had not made concessions about the visa issue, and continued his words as follows:

Read more...

Anna Lindh Forum 2013 to take place in Marseille, European Capital of Culture

E-mail Print PDF

The 2nd edition of the Anna Lindh Forum, that will take place between the 4th and the 7th of April 2013, will represent the largest civil society gathering since the Arab uprisings, with over 1000 people expected to come to Marseille

Last Updated on Sunday, 26 May 2013 20:20 Read more...

Page 10 of 38